0805B101J500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805B101J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 100PF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
1.25
Voltage :
50VDC
Product Length (mm) :
2
Length :
2
Series :
SIZE(GENERAL)
Termination :
Standard
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination Style :
Pad
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
0.8
Type :
General Purpose MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Width :
1.25
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Size Code :
Features :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Dielectric Material :
Ceramic
Class :
Class 2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
X7R
Multilayer :
Brand :
Walsin
Product Height (mm) :
0.8
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN (US) :
EAR99
Failure Rate :
Voltage - Rated :
50V
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
5%
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
General Type MLCCs
HTS Code :
Ratings :
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Tape and Reel
Dissipation Factor (%) :
2.5
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Microwave Application :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Number of Terminals :
Positive Tolerance :
5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Status :
Active
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
15%
Capacitance :
100pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Walsin
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS :
Details
Capacitance Value :
100pF
Construction :
Flat
Lead Spacing :
Mounting :
Datasheets
0805B101J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B101J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0805B101J500CT pinout, 0805B101J500CT datasheet PDF, 0805B101J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B101J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B101J500CT
SIZE(GENERAL) 100pF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805