0603X335K6R3CT
Mfr.Part #
0603X335K6R3CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 3.3UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
3.3 uF
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
6.3V
Tolerance :
10%
Product Depth (mm) :
0.8
Voltage :
6.3VDC
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN (US) :
EAR99
Series :
Height :
0.8 mm
Number of Terminals :
2
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Case Style :
Ceramic Chip
Class :
Class 2
Temperature Coefficient :
X5R
Product Length (mm) :
1.6
Features :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Mounting :
Surface Mount
Brand :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Microwave Application :
yes
Product Height (mm) :
0.8
Type :
General Purpose MLCCs
Termination :
Standard
Capacitance Value :
3.3uF
Dissipation Factor (%) :
10
Construction :
Flat
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Lead Style :
Width :
0.5 mm
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Termination Style :
Pad
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Dielectric :
X5R
Packaging :
MouseReel
Datasheets
0603X335K6R3CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603X335K6R3CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:6.3VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0603, 0603X335K6R3CT pinout, 0603X335K6R3CT datasheet PDF, 0603X335K6R3CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603X335K6R3CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603X335K6R3CT
- 3.3 uF 6.3V Ceramic Capacitor 10% X5R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603