0603X155K6R3CT
Mfr.Part #
0603X155K6R3CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1.5UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Type :
High Capacitance MLCC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Depth (mm) :
0.8
Ratings :
Mounting :
Surface Mount
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
ECCN (US) :
EAR99
Product Height (mm) :
0.8
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Style :
Ceramic Chip
Microwave Application :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination Style :
Pad
Dielectric :
X5R
Packaging :
Tape and Reel
Product :
General Type MLCCs
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
Tolerance :
10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Negative Tolerance :
10
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Surface Mount :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Positive Tolerance :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Multilayer :
Features :
Subcategory :
Capacitors
Voltage :
6.3VDC
Series :
HTS Code :
Voltage - Rated :
6.3V
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Mounting Feature :
Capacitance Value :
1.5uF
Product Length (mm) :
1.6
Termination :
Standard
Brand :
Walsin
Capacitance :
1.5uF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
15%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Product Status :
Active
Length :
1.6
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Walsin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3 V
Failure Rate :
Class :
Class 2
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
0603X155K6R3CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603X155K6R3CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:High Capacitance MLCC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:6.3VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Package / Case:0603, 0603X155K6R3CT pinout, 0603X155K6R3CT datasheet PDF, 0603X155K6R3CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603X155K6R3CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603X155K6R3CT
- 1.5uF 6.3V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603