0603N8R2B160CT
Mfr.Part #
0603N8R2B160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
MLCC 8.2PF 16V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Series :
Width :
0.5 mm
Capacitance :
8.2pF
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Multilayer :
yes
Height :
0.5 mm
Walsin
Failure Rate :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Dielectric :
C0G (NP0)
Features :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Positive Tolerance :
1.22
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Ratings :
Negative Tolerance :
1.22
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Length :
1.6 mm
Termination :
Standard
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
General Purpose MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Brand :
Walsin
Voltage - Rated :
16V
Class :
Class 1
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Status :
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
0.1 pF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Datasheets
0603N8R2B160CT
Walsin Technology 0603N8R2B160CT
- CERAMIC CAPACITOR 0603 1608metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm 30ppm Cel 0.1pF 8.2pF