0603N821J160CT
Mfr.Part #
0603N821J160CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 820PF 16V NPO 0603
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Width :
0.8
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric :
C0G (NP0)
Type :
General Purpose MLCCs
Failure Rate :
Length :
1.6
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
16V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Voltage Rating (DC) :
16 V
Height :
0.8
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Brand :
Walsin
Surface Mount :
yes
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Positive Tolerance :
5
TR, Paper, 7 Inch
Class :
Class 1
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
5 %
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
820pF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Negative Tolerance :
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Style :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS :
Details
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Subcategory :
Capacitors
C0G
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Standard
Ratings :
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packaging :
MouseReel
HTS Code :
Series :
Datasheets
0603N821J160CT
Walsin Technology 0603N821J160CT
- CERAMIC CAPACITOR 0603 1608metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm 30ppm Cel 5% 820pF