0603N821F500CT
Mfr.Part #
0603N821F500CT
Description
MLCC 820PF 50V NPO 0603
Length :
1.6
Packaging :
Tape and Reel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
JESD-609 Code :
e3
Capacitance Value :
820pF
ECCN (US) :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Depth (mm) :
0.8
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Lead Free :
Lead Free
Product Status :
Active
Mounting :
Surface Mount
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Class :
Class 1
Brand :
Walsin
Positive Tolerance :
1
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Microwave Application :
yes
Tolerance :
1%
Lead Style :
Dielectric :
Surface Mount
Case Style :
Ceramic Chip
Capacitance :
820pF
Series :
SIZE(GENERAL)
Dielectric Material :
Ceramic
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Height (mm) :
0.8
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination Style :
Pad
Walsin
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Termination :
Standard
yes
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage :
50VDC
Package / Case :
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Type :
General Purpose MLCCs
Negative Tolerance :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Product Length (mm) :
1.6
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
Size Code :
Voltage - Rated :
50V
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating (DC) :
50 V
Datasheets
0603N821F500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N821F500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Package / Case:0603, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0603N821F500CT pinout, 0603N821F500CT datasheet PDF, 0603N821F500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N821F500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603N821F500CT
SIZE(GENERAL) 820pF 50V Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603