0603N820J101CT
Mfr.Part #
0603N820J101CT
Description
MLCC 82PF 100V NPO 0603
Lead Spacing :
Product Depth (mm) :
0.8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Microwave Application :
yes
Tolerance :
5%
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Voltage Rating (DC) :
100 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
0.8
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Class 1
Voltage :
100Vdc
Positive Tolerance :
5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Case Style :
Ceramic Chip
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Termination Style :
Pad
Surface Mount :
Mounting :
2
Capacitance Value :
82pF
Length :
1.6
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
82pF
Lead Style :
Product Length (mm) :
1.6
Size Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
100V
Width :
Multilayer :
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
Construction :
Flat
Height - Seated (Max) :
ECCN (US) :
EAR99
Package / Case :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Datasheets
0603N820J101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N820J101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:100Vdc, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0603, 0603N820J101CT pinout, 0603N820J101CT datasheet PDF, 0603N820J101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N820J101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603N820J101CT
- 82pF 100V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603