0603N6R8D101CT
Mfr.Part #
0603N6R8D101CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 6.8PF 100V NPO 0603
Voltage - Rated :
100V
Positive Tolerance :
7.35
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
6.8 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
yes
Voltage Rating (DC) :
100 V
ECCN Code :
EAR99
Series :
SIZE(GENERAL)
Termination Style :
SMD/SMT
Negative Tolerance :
7.35
Length :
1.6
Tolerance :
0.5 pF
Width :
0.8
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Height :
0.8
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Dielectric :
C0G (NP0)
Datasheets
0603N6R8D101CT
Walsin Technology 0603N6R8D101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 0603 1608metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm 30ppm Cel 0.5pF 6.8pF