0603N271F101CT
Mfr.Part #
0603N271F101CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 270PF 100V NPO 0603
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Packaging :
MouseReel
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Termination :
Standard
Tolerance :
1 %
Lead Style :
Capacitance :
270pF
Negative Tolerance :
1
Height :
0.8
Width :
0.8
Dielectric :
C0G (NP0)
Voltage - Rated :
100V
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Positive Tolerance :
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
1.6
Number of Terminals :
2
Size Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Class :
Class 1
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS :
Details
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Brand :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ceramic
Product :
General Type MLCCs
Failure Rate :
Features :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
0603N271F101CT
Walsin Technology 0603N271F101CT
- CERAMIC CAPACITOR 0603 1608metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm 30ppm Cel 1% 270pF