0603N270K101CT
Mfr.Part #
0603N270K101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 27PF 100V NPO 0603
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Series :
SIZE(GENERAL)
Type :
General Purpose MLCCs
Length :
1.6
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
SMD/SMT
Termination :
Standard
Size Code :
Voltage - Rated :
100V
Voltage Rating (DC) :
100 V
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Walsin
Brand :
Walsin
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Features :
Subcategory :
Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Class :
Class 1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Width :
0.8
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
MouseReel
Capacitance :
27pF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Negative Tolerance :
10
Positive Tolerance :
10
yes
Pbfree Code :
RECTANGULAR PACKAGE
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Case Code (Metric) :
Product Status :
Active
Failure Rate :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
10 %
Dielectric :
C0G (NP0)
Product Type :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
RoHS :
Details
Height :
0.8
Datasheets
0603N270K101CT
Walsin Technology 0603N270K101CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 0603 1608metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm 30ppm Cel 10% 27pF