0603N220K101CT
Mfr.Part #
0603N220K101CT
Description
MLCC 22PF 100V NPO 0603
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Class :
Class 1
Failure Rate :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.8
Dielectric Material :
Ceramic
Product Height (mm) :
0.8
Type :
General Purpose MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
Termination Style :
Pad
Product Status :
Active
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
WRAPAROUND
Features :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Height :
Walsin
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Spacing :
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Microwave Application :
yes
Capacitance Value :
22pF
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
Length :
1.6
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage :
100Vdc
Pbfree Code :
Brand :
Walsin
Dielectric :
C0G
Capacitance :
22pF
Packaging :
Tape and Reel
Product :
General Type MLCCs
Mounting :
Termination :
Standard
Lead Style :
Positive Tolerance :
10
Tolerance :
10%
Series :
SIZE(GENERAL)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
Negative Tolerance :
Product Length (mm) :
1.6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Datasheets
0603N220K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N220K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:100Vdc, 0603N220K101CT pinout, 0603N220K101CT datasheet PDF, 0603N220K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N220K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603N220K101CT
SIZE(GENERAL) 22pF 100V Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603