0603N220J100CT
Mfr.Part #
0603N220J100CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 22PF 10V NPO 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Ratings :
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Features :
Pbfree Code :
yes
Class :
Class 1
HTS Code :
Height :
0.8
Mounting Feature :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
22pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Lead Style :
Tolerance :
5 %
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Length :
1.6
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Series :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS :
Details
Dielectric :
C0G (NP0)
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Brand :
Walsin
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Negative Tolerance :
5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
10V
Size Code :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Positive Tolerance :
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Type :
General Purpose MLCCs
Multilayer :
Walsin
Width :
0.8
Datasheets
0603N220J100CT
Walsin Technology 0603N220J100CT
- CERAMIC CAPACITOR 0603 1608metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm 30ppm Cel 5% 22pF