0603N1R5C101CT
Mfr.Part #
0603N1R5C101CT
Description
MLCC 1.5PF 100V NPO 0603
Ceramic Capacitors
Type :
General Purpose MLCCs
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
1.6
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
0.8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance :
1.5pF
Tolerance :
0.25pF
ECCN (US) :
EAR99
Microwave Application :
yes
Mounting :
Surface Mount
Product :
General Type MLCCs
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Flat
Voltage :
100Vdc
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
0.8
Product Length (mm) :
1.6
Termination Style :
Pad
Package / Case :
Walsin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 1
Case Style :
Ceramic Chip
Multilayer :
yes
Capacitance Value :
1.5pF
Packaging :
Tape and Reel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Width :
RoHS :
Details
Series :
SIZE(GENERAL)
Product Depth (mm) :
Dielectric Material :
Ceramic
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
C0G
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel