0603N1R5B100CT
Mfr.Part #
0603N1R5B100CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1.5PF 10V NPO 0603
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
6.67
Tolerance :
0.1 pF
Length :
1.6
Capacitance :
1.5pF
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G (NP0)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Ratings :
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Height :
0.8
Size Code :
Class :
Class 1
Type :
General Purpose MLCCs
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Subcategory :
Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Walsin
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
ECCN Code :
EAR99
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Features :
Series :
SIZE(GENERAL)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
MouseReel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
HTS Code :
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
10V
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Positive Tolerance :
6.67
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Walsin
Width :
0.8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Datasheets
0603N1R5B100CT
Walsin Technology 0603N1R5B100CT
SIZE GENERAL CERAMIC CAPACITOR 0603 1608metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm 30ppm Cel 0.1pF 1.5pF