0603N1R2B101CT
Mfr.Part #
0603N1R2B101CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1.2PF 100V NPO 0603
Ceramic Capacitors
Ratings :
Reach Compliance Code :
Compliant
yes
Lead Spacing :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Negative Tolerance :
8.33
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
0.1 pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packaging :
MouseReel
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Subcategory :
Capacitors
Surface Mount :
Product :
General Type MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Length :
1.6
Width :
0.8
Brand :
Walsin
Positive Tolerance :
8.33
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
Standard
Walsin
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height - Seated (Max) :
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance :
1.2pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G (NP0)
HTS Code :
Height :
0.8
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Datasheets
0603N1R2B101CT
Walsin Technology 0603N1R2B101CT
- CERAMIC CAPACITOR 0603 1608metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm 30ppm Cel 0.1pF 1.2pF