0603N1R0C500CT
Mfr.Part #
0603N1R0C500CT
Description
MLCC 1PF 50V NPO 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Negative Tolerance :
25%
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
0.8mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
800μm
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Cut Tape
Capacitance :
1pF
Multilayer :
yes
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Positive Tolerance :
25%
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
0603N1R0C500CT
Walsin Technology 0603N1R0C500CT
1pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations