0603N151G101CT
Mfr.Part #
0603N151G101CT
Description
MLCC 150PF 100V NPO 0603
WRAPAROUND
Product :
General Type MLCCs
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Spacing :
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.8
Packaging :
Tape and Reel
Width :
0.8
Surface Mount
Product Length (mm) :
1.6
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Capacitance :
150pF
Failure Rate :
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Microwave Application :
yes
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size Code :
Dielectric :
C0G
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Depth (mm) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
SIZE(GENERAL)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Lead Style :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Features :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
RoHS Status :
RoHS Compliant
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Termination :
Standard
Class :
Class 1
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
General Purpose MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Multilayer :
Voltage :
100Vdc
Package / Case :
Brand :
Walsin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Flat
Tolerance :
2%
Voltage - Rated :
100V
Length :
1.6
Product Height (mm) :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN (US) :
EAR99
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Style :
Pad
Pbfree Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance Value :
150pF
Product Status :
Active
Datasheets
0603N151G101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N151G101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:100Vdc, Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0603N151G101CT pinout, 0603N151G101CT datasheet PDF, 0603N151G101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N151G101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603N151G101CT
SIZE(GENERAL) 150pF 100V Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603