0603N122K500CT
Mfr.Part #
0603N122K500CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1200PF 50V NPO 0603
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
1200 pF
Type :
High Capacitance MLCC
Voltage - Rated :
50V
Walsin
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
Length :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Tolerance :
±10%
Width :
0.8 mm
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Ratings :
Height :
0.8 mm
Lead Spacing :
Datasheets
0603N122K500CT
Walsin Technology 0603N122K500CT
1200 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)