0603N120J101CT
Mfr.Part #
0603N120J101CT
Description
MLCC 12PF 100V NPO 0603
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
General Purpose MLCCs
Product Length :
1.6mm
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Height :
0.8
Mounting :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance Value :
12pF
Multilayer :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Qualification :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Negative Tolerance :
5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
100V
Termination Style :
Pad
Length :
1.6
Product Length (mm) :
1.6
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Width :
0.85mm
Height - Seated (Max) :
Width :
0.8
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
Termination :
Standard
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Walsin
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Lead Style :
Capacitance Tolerance :
± 5%
Positive Tolerance :
Product Height (mm) :
Product Depth (mm) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Features :
Microwave Application :
Subcategory :
Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Mounting Feature :
Series :
SIZE(GENERAL)
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Style :
Ceramic Chip
Ratings :
ECCN (US) :
EAR99
Voltage :
100Vdc
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Pbfree Code :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Brand :
Walsin
Failure Rate :
Class :
Class 1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
5%
Capacitance :
12pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Flat
Datasheets
0603N120J101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N120J101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:100Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0603N120J101CT pinout, 0603N120J101CT datasheet PDF, 0603N120J101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603N120J101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603N120J101CT
SIZE(GENERAL) 12pF 100V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603