0603N0R9B101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603N0R9B101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.9PF 100V NPO 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.9 pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Negative Tolerance :
11.11%
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Features :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Multilayer :
Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1pF
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.8 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Class :
Class 1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Walsin
Voltage - Rated :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
Dielectric Material :
Ceramic
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Width :
0.8 mm
Product :
General Type MLCCs
Positive Tolerance :
11.11%
Lead Style :
Length :
1.6 mm
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
C0G (NP0)
Packaging :
MouseReel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Type :
High Capacitance MLCC
Brand :
Walsin
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Datasheets
0603N0R9B101CT
Walsin Technology 0603N0R9B101CT
- 0.9 pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)