0603F224Z500CT
Mfr.Part #
0603F224Z500CT
Description
MLCC 0.22UF 50V Y5V 0603
Y5V
Capacitance Tolerance :
-20%, +80%
Qualification :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Tolerance :
-20%+80%
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Width :
0.85mm
Height :
0.8
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Number of Terminals :
2
JESD-609 Code :
e2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6
Size Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
0.8
Negative Tolerance :
20
Series :
SIZE(GENERAL)
CERAMIC CAPACITOR
Product Length :
1.6mm
Capacitance :
220nF