0603F224M160CT
Mfr.Part #
0603F224M160CT
Description
MLCC 0.22UF 16V Y5V 0603
Tape and Reel
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
20%
85
Features :
Type :
General Purpose MLCCs
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Microwave Application :
Package / Case :
Voltage - Rated :
16V
20
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Capacitance Value :
0.22uF
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Style :
Voltage :
16VDC
Dielectric :
Y5V
Failure Rate :
Series :
SIZE(GENERAL)
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Negative Tolerance :
Product Status :
Last Time Buy
Capacitance :
0.22uF
Height :
Lead Spacing :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
HTS Code :
+ 85 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Ratings :
Datasheets
0603F224M160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603F224M160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0603, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Voltage:16VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0603F224M160CT pinout, 0603F224M160CT datasheet PDF, 0603F224M160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603F224M160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603F224M160CT
SIZE(GENERAL) 0.22uF 16V Ceramic Capacitor 20% -266.6666667 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -25°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603