0603F203Z500CT
Mfr.Part #
0603F203Z500CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.02UF 50V Y5V 0603
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Ratings :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Voltage - Rated :
50V
Lead Spacing :
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Walsin
Series :
Temperature Coefficient :
Y5V (F)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6 mm
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
Termination :
Standard
Capacitance :
0.02 μF
Type :
High Capacitance MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Class :
Class 2
RoHS :
Details
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
-20%, +80%
Product Status :
Last Time Buy
Dielectric :
Y5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
0603F203Z500CT
Walsin Technology 0603F203Z500CT
- 0.02 μF 50V Ceramic Capacitor -20%, +80% Y5V (F) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -25°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)