0603F104M250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603F104M250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.1UF 25V Y5V 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting :
Surface Mount
Termination Style :
Pad
Depth :
800 µm
Size Code :
Series :
SIZE(GENERAL)
Termination :
Standard
Construction :
Flat
Package / Case :
Voltage Rating (DC) :
25 V
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Number of Terminals :
2
Capacitance :
0.1uF
Product Height (mm) :
0.8
Width :
0.8
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Capacitance Value :
0.1uF
Max Operating Temperature :
85 °C
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Product :
General Type MLCCs
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-25 °C
Voltage :
25Vdc
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Tolerance :
20%
Temperature Coefficient :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-25
Positive Tolerance :
20
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Negative Tolerance :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Length :
1.6
Product Depth (mm) :
Microwave Application :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Height :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Capacitors
Product Length (mm) :
1.6
Class :
Class 2
Type :
General Purpose MLCCs
Walsin
Brand :
Walsin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
Y5V
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
0603F104M250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603F104M250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Voltage:25Vdc, Type:General Purpose MLCCs, 0603F104M250CT pinout, 0603F104M250CT datasheet PDF, 0603F104M250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603F104M250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603F104M250CT
SIZE(GENERAL) 0.1uF Ceramic Capacitor 20% -266.6666667 0603