0603F103Z100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603F103Z100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.01UF 10V Y5V 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminals :
2
Ratings :
Package / Case :
Product :
General Type MLCCs
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
Dielectric Material :
Ceramic
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
JESD-609 Code :
e3
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Dissipation Factor (%) :
5
Termination :
Standard
Construction :
Flat
Product Status :
Last Time Buy
Type :
General Purpose MLCCs
Product Depth (mm) :
0.8
HTS Code :
Case Style :
Ceramic Chip
Positive Tolerance :
80
Depth :
800 µm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Negative Tolerance :
20
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Operating Temperature :
85 °C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Surface Mount :
yes
Size Code :
Multilayer :
yes
Dielectric :
Y5V
Length :
1.6
Height :
0.8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Length (mm) :
1.6
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel
Lead Spacing :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Capacitance :
0.01uF
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-25
Class :
Class 2
Microwave Application :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Failure Rate :
Termination Style :
Pad
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height - Seated (Max) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Walsin
Series :
SIZE(GENERAL)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Features :
Product Height (mm) :
ECCN (US) :
EAR99
Voltage - Rated :
10V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Style :
Tolerance :
-20% to 80%
Width :
Reach Compliance Code :
Compliant
Walsin
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Voltage Rating (DC) :
10 V
Capacitance Value :
0.01uF
Min Operating Temperature :
-25 °C
Voltage :
10VDC
Datasheets
0603F103Z100CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603F103Z100CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:10VDC, 0603F103Z100CT pinout, 0603F103Z100CT datasheet PDF, 0603F103Z100CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603F103Z100CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603F103Z100CT
SIZE(GENERAL) 0.01uF 10V Ceramic Capacitor -20% to 80% -266.6666667 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -25°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603