0603B823K101CT
Mfr.Part #
0603B823K101CT
Description
MLCC 0.082UF 100V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Walsin
Dielectric :
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS :
Details
Packaging :
Tape and Reel
Type :
High Capacitance MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Standard
Capacitance :
0.082 uF
Width :
0.8 mm
Microwave Application :
yes
Height - Seated (Max) :
Features :
Construction :
Flat
Failure Rate :
ECCN (US) :
EAR99
Product Depth (mm) :
0.8
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Mounting :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Brand :
Walsin
Class :
Class 2
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
100V
Product Length (mm) :
1.6
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance Value :
0.082uF
Length :
1.6 mm
Termination Style :
Pad
Series :
Tolerance :
10%
Product Height (mm) :
0.8
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage :
100Vdc
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Lead Spacing :
Height :
0.8 mm
Dissipation Factor (%) :
5
Number of Terminals :
2
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Lead Style :
Datasheets
0603B823K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B823K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:High Capacitance MLCC, Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:100Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0603B823K101CT pinout, 0603B823K101CT datasheet PDF, 0603B823K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B823K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B823K101CT
- 0.082 uF 100V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603