0603B821M101CT
Mfr.Part #
0603B821M101CT
Description
MLCC 820PF 100V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Voltage :
100Vdc
ECCN (US) :
EAR99
Height :
0.8
Packaging :
Tape and Reel
Dissipation Factor (%) :
2.5
JESD-609 Code :
e3
Capacitance Value :
820pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Walsin
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Type :
General Purpose MLCCs
Tolerance :
20%
Capacitance :
820pF
Failure Rate :
Positive Tolerance :
20
Product Height (mm) :
0.8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Length (mm) :
1.6
Class :
Class 2
Brand :
Walsin
Product Type :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
1.6
Temperature Coefficient :
15%
Package / Case :
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125 °C
Ratings :
Product Depth (mm) :
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Termination Style :
Pad
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
X7R
Microwave Application :
yes
Width :
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage Rating (DC) :
100 V
Features :
Multilayer :
yes
Depth :
800 µm
Size Code :
Series :
Case Code (Metric) :
Height - Seated (Max) :
Mounting :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
100V
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Standard
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Subcategory :
Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Dielectric Material :
Ceramic
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
0603B821M101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B821M101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0603B821M101CT pinout, 0603B821M101CT datasheet PDF, 0603B821M101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B821M101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B821M101CT
- 820pF 100V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603