0603B684M160CT
Mfr.Part #
0603B684M160CT
Description
MLCC 0.68UF 16V X7R 0603
Capacitance :
0.68uF
Voltage - Rated :
16V
Package / Case :
Type :
General Purpose MLCCs
Product Height (mm) :
0.8
Class :
Class 2
Temperature Coefficient :
15%
Failure Rate :
Height :
0.8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Positive Tolerance :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Termination :
Standard
Ceramic
Product Type :
Ceramic Capacitors
Walsin
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dissipation Factor (%) :
5
Lead Style :
Microwave Application :
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
ECCN (US) :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Voltage :
16VDC
Length :
1.6
Negative Tolerance :
20
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Depth (mm) :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance Value :
0.68uF
Brand :
Walsin
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Mounting :
CERAMIC CAPACITOR
Case Style :
Ceramic Chip
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Features :
Tolerance :
20%
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Construction :
Flat
Size Code :
Product Length (mm) :
1.6
Multilayer :
Termination Style :
Pad
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
ECCN Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
0603B684M160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B684M160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:16VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0603B684M160CT pinout, 0603B684M160CT datasheet PDF, 0603B684M160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B684M160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B684M160CT
- 0.68uF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603