0603B683J500CT
Mfr.Part #
0603B683J500CT
Description
MLCC 0.068UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Series :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Microwave Application :
yes
Voltage :
50VDC
Temperature Coefficient :
15%
Height :
0.8
Width :
0.8
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
Standard
Product Height (mm) :
Failure Rate :
Tolerance :
5%
TR, Paper, 7 Inch
Min Operating Temperature :
-55 °C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Spacing :
HTS Code :
Mounting :
Surface Mount
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
Tape and Reel
Subcategory :
Capacitors
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance :
0.068uF
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Product Status :
Active
Size Code :
Termination Style :
Pad
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor (%) :
2.5
Length :
1.6
Multilayer :
Lead Style :
Brand :
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
Depth :
800 µm
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Max Operating Temperature :
125 °C
ECCN (US) :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
Negative Tolerance :
5
Class :
Class 2
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
Voltage Rating (DC) :
50 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance Value :
0.068uF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Positive Tolerance :
Product Length (mm) :
1.6
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height - Seated (Max) :
Walsin
Case Style :
Ceramic Chip
Package / Case :
RoHS :
Compliant
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
RoHS Compliant
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Construction :
Flat
Datasheets
0603B683J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B683J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, 0603B683J500CT pinout, 0603B683J500CT datasheet PDF, 0603B683J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B683J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B683J500CT
- 0.068uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603