0603B681M100CT
Mfr.Part #
0603B681M100CT
Description
MLCC 680PF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Product Length (mm) :
1.6
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage :
10VDC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Features :
Depth :
800 µm
Series :
SIZE(GENERAL)
Brand :
Walsin
Construction :
Flat
Case Code (Metric) :
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
20%
Lead Free :
Lead Free
Negative Tolerance :
20
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6 mm
Ratings :
Width :
0.8
Positive Tolerance :
Case Style :
Ceramic Chip
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Type :
General Purpose MLCCs
Number of Terminals :
2
Min Operating Temperature :
-55 °C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product :
General Type MLCCs
Lead Style :
Voltage Rating (DC) :
10 V
Walsin
Capacitance Value :
680pF
Termination Style :
Pad
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Size Code :
Voltage - Rated :
10V
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dissipation Factor (%) :
5
Product Status :
Active
Microwave Application :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance :
680 pF
Max Operating Temperature :
125 °C
Mounting :
Surface Mount
Height :
0.8
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
Dielectric :
X7R
Class :
Class 2
RoHS :
Compliant
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Temperature Coefficient :
15%
Product Height (mm) :
Multilayer :
yes
Termination :
Standard
Dielectric Material :
Ceramic
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Datasheets
0603B681M100CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B681M100CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:10VDC, Type:General Purpose MLCCs, Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0603B681M100CT pinout, 0603B681M100CT datasheet PDF, 0603B681M100CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B681M100CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B681M100CT
SIZE(GENERAL) 680 pF 10V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603