0603B563M250CT
Mfr.Part #
0603B563M250CT
Description
MLCC 0.056UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Series :
Termination :
Standard
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN (US) :
EAR99
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
56 nF
Max Operating Temperature :
125 °C
Mounting :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Negative Tolerance :
20
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Features :
Packaging :
Tape and Reel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
yes
Construction :
Flat
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Lead Free :
Lead Free
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ratings :
Case Style :
Ceramic Chip
Length :
1.6 mm
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Class :
Class 2
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
General Purpose MLCCs
Case Code (Metric) :
Height :
0.8
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Depth :
800 µm
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Dissipation Factor (%) :
3.5
Microwave Application :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage - Rated :
25V
Positive Tolerance :
20
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
RoHS :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage Rating (DC) :
25 V
Pbfree Code :
Product Length (mm) :
1.6
Voltage :
25Vdc
Product Depth (mm) :
0.8
Brand :
Walsin
Termination Style :
Pad
Product Height (mm) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
Walsin
Capacitance Value :
0.056uF
Tolerance :
20%
Multilayer :
Product Status :
Active
Datasheets
0603B563M250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B563M250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:25Vdc, 0603B563M250CT pinout, 0603B563M250CT datasheet PDF, 0603B563M250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B563M250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B563M250CT
- 56 nF 25V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603