0603B563K100CT
Mfr.Part #
0603B563K100CT
Description
MLCC 0.056UF 10V X7R 0603
Temperature Coefficient :
15%
Tolerance :
10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
1.6 x 0.8 x 0.8
Max Operating Temperature :
125 °C
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
Voltage Rating (DC) :
10 V
Microwave Application :
yes
Min Operating Temperature :
-55 °C
Capacitance :
56 nF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dissipation Factor (%) :
5
Series :
SIZE(GENERAL)
Voltage :
10VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Compliant
Positive Tolerance :
10
Negative Tolerance :
ECCN (US) :
Length :
1.6 mm
Height :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance Value :
0.056uF