0603B563J250CT
Mfr.Part #
0603B563J250CT
Description
MLCC 0.056UF 25V X7R 0603
Voltage Rating (DC) :
25 V
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
ECCN Code :
Capacitance Value :
0.056uF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
Length :
1.6 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS :
Compliant
Tolerance :
5%
Max Operating Temperature :
125 °C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
JESD-609 Code :
e3
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
X7R
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15%
Voltage - Rated :
25V
Positive Tolerance :
5
125
Series :
SIZE(GENERAL)
Capacitors
Pbfree Code :
1.6
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
25Vdc
Capacitance :
56 nF
Reach Compliance Code :
Compliant
Height :
Walsin
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Width :
ECCN (US) :
EAR99
Dissipation Factor (%) :
3.5
Failure Rate :
Brand :
Walsin
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
Datasheets
0603B563J250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B563J250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:25Vdc, Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0603B563J250CT pinout, 0603B563J250CT datasheet PDF, 0603B563J250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B563J250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B563J250CT
SIZE(GENERAL) 56 nF 25V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603