0603B562K500CT
Mfr.Part #
0603B562K500CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Height :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Width :
0.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
5600pF
Depth :
800μm
HTS Code :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
0603B562K500CT
Walsin Technology 0603B562K500CT
5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)