0603B562J250CT
Mfr.Part #
0603B562J250CT
Description
MLCC 5600PF 25V X7R 0603
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
5.6 nF
Capacitance Value :
0.0056uF
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
RoHS :
Non-Compliant
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
5%
Standard
Brand :
Walsin
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Walsin
Product :
General Type MLCCs
ECCN (US) :
Positive Tolerance :
5
Temperature Coefficient :
15%
Voltage Rating (DC) :
25 V
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
25Vdc
Dissipation Factor (%) :
3.5
yes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Datasheets
0603B562J250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B562J250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, Voltage:25Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 0603B562J250CT pinout, 0603B562J250CT datasheet PDF, 0603B562J250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B562J250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B562J250CT
5.6 nF 25V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603