0603B474K160CT
Mfr.Part #
0603B474K160CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
Unknown
Height :
0.8mm
Published :
Width :
0.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.47µF
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
17 Weeks
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603B474K160CT
Walsin Technology 0603B474K160CT
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)