0603B471M250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603B471M250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 470PF 25V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting :
Surface Mount
Product :
General Type MLCCs
Product Status :
Active
Height :
0.8
Max Operating Temperature :
125 °C
Lead Style :
Temperature Coefficient :
15%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Microwave Application :
yes
Termination Style :
Pad
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Positive Tolerance :
20
Dissipation Factor (%) :
3.5
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
20%
Walsin
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
1.6 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Features :
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage :
25Vdc
Capacitance Value :
470pF
ECCN Code :
EAR99
yes
Construction :
Flat
Voltage Rating (DC) :
25 V
Number of Terminals :
2
Termination :
Standard
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Characteristics Code :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
Packaging :
Tape and Reel
Class :
Class 2
Width :
0.8
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Negative Tolerance :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Series :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Depth :
800 µm
Brand :
Walsin
Voltage - Rated :
25V
Size Code :
Case Style :
Ceramic Chip
Min Operating Temperature :
-55 °C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Failure Rate :
Product Depth (mm) :
RoHS :
Compliant
Product Length (mm) :
1.6
Product Height (mm) :
Dielectric :
X7R
Multilayer :
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
470 pF
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V