0603B391M101CT
Mfr.Part #
0603B391M101CT
Description
MLCC 390PF 100V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Ratings :
Mounting :
Surface Mount
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Coefficient :
15%
Product Depth (mm) :
0.8
Product Height (mm) :
0.8
Series :
SIZE(GENERAL)
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Walsin
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Walsin
Product Status :
Active
Voltage :
100Vdc
Packaging :
Tape and Reel
Positive Tolerance :
20
Microwave Application :
1.6
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
General Type MLCCs
Features :
X7R
Construction :
Flat
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Length (mm) :
Negative Tolerance :
20
Capacitance :
390pF
Termination Style :
Pad
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size Code :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Tolerance :
20%
Failure Rate :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Ceramic Capacitors
Capacitance Value :
390pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN (US) :
EAR99
Lead Style :
Case Style :
Ceramic Chip
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Datasheets
0603B391M101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B391M101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, 0603B391M101CT pinout, 0603B391M101CT datasheet PDF, 0603B391M101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B391M101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B391M101CT
SIZE(GENERAL) 390pF 100V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603