0603B334M250CT
Mfr.Part #
0603B334M250CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.33UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Height :
0.8 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS :
Details
Positive Tolerance :
20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Dielectric Material :
Ceramic
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
0.33 µF
Negative Tolerance :
20%
Voltage - Rated :
25V
yes
Class :
Class 2
Size Code :
Type :
General Purpose MLCCs
Brand :
Walsin
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
0.5 mm
Mounting Feature :
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Style :
Dielectric :
X7R
Minimum Operating Temperature :
Tolerance :
±20%
Length :
1.6 mm
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
e3
Number of Terminals :
2
Series :
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
Standard
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Capacitors
Features :
Maximum Operating Temperature :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
ECCN Code :
EAR99
Product :
General Type MLCCs
Walsin
Lead Spacing :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Datasheets
0603B334M250CT
Walsin Technology 0603B334M250CT
- 0.33 μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)