0603B333K250CT
Mfr.Part #
0603B333K250CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
HTS Code :
Published :
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.033µF
Height :
0.8mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Width :
0.8mm