0603B333J160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603B333J160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.033UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Temperature Coefficient :
15%
Product Height (mm) :
0.8
Voltage :
16VDC
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Microwave Application :
yes
Dielectric :
X7R
Negative Tolerance :
5
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Number of Terminals :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Features :
Positive Tolerance :
5
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
Tolerance :
5%
Size Code :
Product Depth (mm) :
0.8
Package / Case :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
SIZE(GENERAL)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Brand :
Walsin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
16V
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.033uF
Termination Style :
Pad
Case Style :
Ceramic Chip
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Construction :
Flat
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance Value :
0.033uF
Class :
Class 2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Style :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Walsin
Product :
General Type MLCCs
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Ratings :
Failure Rate :
Packaging :
Tape and Reel
Type :
General Purpose MLCCs
Height :
Product Length (mm) :
1.6
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Termination :
Standard
Datasheets
0603B333J160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B333J160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16VDC, Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0603B333J160CT pinout, 0603B333J160CT datasheet PDF, 0603B333J160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B333J160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B333J160CT
SIZE(GENERAL) 0.033uF 16V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603