0603B332J160CT
Mfr.Part #
0603B332J160CT
Description
MLCC 3300PF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance Value :
0.0033uF
Packaging :
Tape and Reel
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.8
Brand :
Walsin
Product Height (mm) :
0.8
Length :
1.6
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
General Purpose MLCCs
Height :
Voltage - Rated :
16V
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.0033uF
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dissipation Factor (%) :
3.5
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
JESD-609 Code :
e3
Mounting :
Surface Mount
Voltage Rating (DC) :
16 V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Style :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size Code :
Termination Style :
Pad
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Series :
SIZE(GENERAL)
5
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
1.6
Temperature Coefficient :
15%
Class :
Class 2
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Product :
General Type MLCCs
Voltage :
16VDC
Tolerance :
5%
Microwave Application :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
800 µm
Number of Terminals :
2
Walsin
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Dielectric :
TR, Paper, 7 Inch
Product Depth (mm) :
Features :
RoHS :
Details
Construction :
Flat
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
0603B332J160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B332J160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:16VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, 0603B332J160CT pinout, 0603B332J160CT datasheet PDF, 0603B332J160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B332J160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B332J160CT
SIZE(GENERAL) 0.0033uF 16V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603