0603B223K250CT
Mfr.Part #
0603B223K250CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
REACH SVHC :
Unknown
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Height :
0.8mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
0.022µF
Lead Free :
Lead Free
Depth :
800μm
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Length :
1.6mm
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603B223K250CT
Walsin Technology 0603B223K250CT
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)