0603B201K250CT
Mfr.Part #
0603B201K250CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 200PF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Series :
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
25V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Positive Tolerance :
10%
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Surface Mount :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Walsin
Class :
Class 2
Dielectric Material :
Ceramic
Brand :
Walsin
Lead Spacing :
Capacitance :
200 pF
Product Type :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings :
Thickness (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Termination :
Standard
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Size Code :
Height :
0.8 mm
Lead Style :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Negative Tolerance :
10%
Width :
0.8 mm
Subcategory :
Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS :
Details
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±10%
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
1.6 mm
Number of Terminals :
X7R
Failure Rate :
Type :
High Capacitance MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Packing Method :
TR
Temperature Characteristics Code :
Product Status :
Active
Datasheets
0603B201K250CT
Walsin Technology 0603B201K250CT
- 200 pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)