0603B183J500CT
Mfr.Part #
0603B183J500CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.8mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
0.018μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Length :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
0.8mm
Multilayer :
Depth :
800μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
0603B183J500CT
Walsin Technology 0603B183J500CT
0.018μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)