0603B183J250CT
Mfr.Part #
0603B183J250CT
Description
MLCC 0.018UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
0.8
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Depth (mm) :
0.8
Walsin
Lead Spacing :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length (mm) :
1.6
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Package :
TR, Paper, 7 Inch
Brand :
Walsin
Capacitance :
0.018uF
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Packaging :
Tape and Reel
Type :
General Purpose MLCCs
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Size Code :
Product Type :
GENERAL PURPOSE
Product :
General Type MLCCs
e3
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Details
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Style :
Class :
Class 2
Temperature Coefficient :
15%
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Microwave Application :
yes
Series :
Subcategory :
Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Case Style :
Ceramic Chip
Length :
1.6
Failure Rate :
Ratings :
5
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Multilayer :
yes
Dielectric :
X7R
Features :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Product Status :
Active
Construction :
Flat
Mounting :
Surface Mount
Voltage :
25Vdc
ECCN (US) :
EAR99
Voltage - Rated :
25V
Termination :
Standard
Termination Style :
Pad
Capacitance Value :
0.018uF
Tolerance :
5%
Datasheets
0603B183J250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B183J250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0603, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0603B183J250CT pinout, 0603B183J250CT datasheet PDF, 0603B183J250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B183J250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B183J250CT
- 0.018uF 25V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603