0603B181K201CT
Mfr.Part #
0603B181K201CT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 180PF 200V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Series :
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Termination :
Standard
Dielectric :
X7R
Failure Rate :
Lead Style :
Voltage - Rated :
200V
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 2
Type :
High Capacitance MLCC
Walsin
RoHS :
Details
Features :
Brand :
Walsin
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Height :
0.8 mm
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±10%
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
0.8 mm
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Applications :
SMPS Filtering
Length :
1.6 mm
Capacitance :
180 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
0603B181K201CT
Walsin Technology 0603B181K201CT
- 180 pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)