0603B154K250CT
Mfr.Part #
0603B154K250CT
Description
MLCC 0.15UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Microwave Application :
yes
Construction :
SMT Chip
Tolerance (+ or -) :
10%
REACH SVHC :
Unknown
Failure Rate :
Not Required
Packaging :
Cut Tape
Height :
0.8mm
yes
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Number of Terminations :
2
Product Depth (mm) :
0.8(mm)
Rad Hardened :
No
Technology :
Standard
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Product Height (mm) :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Case Style :
Ceramic Chip
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
HTS Code :
Wire Form :
Not Required
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temp Coeff (Dielectric) :
X7R
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Product Length (mm) :
1.6(mm)
Width :
0.8mm
Package / Case :
Case Code (Metric) :
Voltage :
25Vdc
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Number of Terminals :
2
Depth :
800μm
Dielectric :
Mounting Style :
Surface Mount
Capacitance :
150nF
Mounting Feature :
Multilayer :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter (nom) :
Termination Style :
Pad
Datasheets
0603B154K250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B154K250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:0603, Voltage:25Vdc, 0603B154K250CT pinout, 0603B154K250CT datasheet PDF, 0603B154K250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B154K250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B154K250CT
150nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603