0603B151M100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603B151M100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 150PF 10V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance Value :
150pF
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Style :
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel
Height - Seated (Max) :
Product Height (mm) :
0.8
Type :
High Capacitance MLCC
Termination :
Standard
Failure Rate :
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
10V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Multilayer :
yes
Surface Mount :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Dissipation Factor (%) :
5
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Depth (mm) :
0.8
Subcategory :
Capacitors
Product Length (mm) :
1.6
Brand :
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Length :
1.6
Positive Tolerance :
20
Voltage :
10VDC
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Width :
Height :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
Pad
Construction :
Flat
Mounting :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Class :
Class 2
Product Status :
Active
ECCN (US) :
EAR99
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Negative Tolerance :
RoHS :
Details
Series :
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Walsin
Package / Case :
Features :
Microwave Application :
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
15%
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
150pF
Size Code :
Case Style :
Ceramic Chip
Product :
General Type MLCCs
Datasheets
0603B151M100CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B151M100CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:High Capacitance MLCC, Voltage:10VDC, Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 0603B151M100CT pinout, 0603B151M100CT datasheet PDF, 0603B151M100CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603B151M100CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603B151M100CT
- 150pF 10V Ceramic Capacitor 20% 15% 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603