0603B151K251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603B151K251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 150PF 250V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
150 pF
Subcategory :
Capacitors
Features :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Length :
1.6 mm
Lead Style :
Voltage - Rated :
250V
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.8 mm
RoHS :
Details
Applications :
SMPS Filtering
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Ratings :
Type :
High Capacitance MLCC
Termination :
Standard
Tolerance :
±10%
Dielectric :
X7R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
Product :
General Type MLCCs
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 2
Datasheets
0603B151K251CT
Walsin Technology 0603B151K251CT
- 150 pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)